İnançta Dua pdf oku

İnançta Dua
Gülbang Dua: Yüce Tanrı kullarından “Salat (DUA)” edin “Rabbinize boynu bükük gizlilik içinde DUA edin.” (Araf 55) Bu duyuru kimileri için namaz, niyaz, naz olarak yaşatılmıştır. Yüce Tanrı: “Siz otururken, uzanırken, yürürken, binek üstünde giderken ve çalışırken yakarır, DUA’nızı yapabilirsiniz” der.
 
Yüce Tanrı’nın kullarına “Ne isterseniz alırsınız” demesi gibi, kulların da DUA ile yaratıcısına yaklaşması ne güzel olur.
 
Her muhtaç olan, kendinde olmayanı olanından ister. “Ağlamayana meme yok!” misali, kullar da; Kilisede, Havra’da, Sinagog’da, Cami’de, Cemevlerinde yaratıcılarına kendi lisanları ile yakarır, DUA ederler.
 
Alevi-Bektaşiler de kendi lisanları ile Cemevlerinde, iş yerlerinde, meskenlerinde, yakarır ve DUA ederler.
 
DUA, yerin göğün direğidir. DUA, bir şeyin talebidir. Yüce Tanrı “ol” dedi oldu, talep etti istediği vücut buldu.
 
Tanrı’nın kullarına tebliği vardır. DUA, kulun Tann’sına varmasıdır. DUA ibadettir, İbadetin özüdür. DUA yapılırken bireysel değil, tümlüğe (gizliğe) yapılmalıdır. Çünkü tüm varlık zincirin halkası gibi birbirine eklidir, zincirin biri çürürse öbürleri zedelenir.
 
Bu yüzden tüm varlığın yaşaması için DUA etmek gerekir. DUA’da; her âşığa, arife, pire, mürşite gelen bir ilhamdır. O anda ne gelirse onu söyler.
 
Kuran’ın muhtelif 93. ayetinde yakarma DUA’sı mevcuttur: bu eserde onları da bulacaksınız.
 
VAKTİDOLU

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir